Tradycyjne wróżby polskie

wrozby tradycyjne

Polacy są narodem chrześcijańskim. Nie przeszkadza to jednak w kultywowaniu kilku prasłowiańskich tradycji. Pewne zwyczaje i kultura to spoiwo, które decyduje o odrębności poszczególnych narodów. Gdybyśmy zapomnieli o naszych korzeniach, nie bylibyśmy polakami.

Mimo wyniszczających zabiegów stosowanych przez niosących chrześcijaństwo duchownych, przetrwały niektóre tradycje pogańskie. Chyba najbardziej popularną z nich jest noc Świętojańska nazywana również świętem Kupały. Jest to dzień równonocy letniej. Wieczorem dziewczęta wiją wianki i wrzucają je do wody. Ta, której wianek wpadnie w szuwary zostanie starą panną, natomiast tej której kwiatki zostaną wyłowione przez chłopca, wróży się rychłe zamążpójście. Kolejną wróżbą jest ta kultywowana przez młodych mężczyzn w dniu świętej Katarzyny. Mieli oni wkładać gałązkę wiśni do wody i czekać do Bożego Narodzenia. Jeżeli zakwitła wcześniej, oznaczało to, że chłopiec szybko się ożeni. Innymi wróżbami są te związane z Andrzejkami. W nocy przelewa się wosk przez klucz i odczytuje powstały symbol. Kobiety obierają jabłko i rzucają skórkę przez lewe ramię. Kształt przypominający literę ma wskazać imię przyszłego męża. Panie często wkładają też karteczki z imionami chłopców pod poduszkę i rano losują karnecik.

Polska kultura jest bardzo bogata w różnego rodzaju wróżby. Jak wynika z wyżej wymienionych dotyczą one głównie powodzenia w życiu uczuciowym. Istnieją oczywiście wróżby dotyczące innych sfer, nie są one jednak ani tak popularne ani dobrze znane szerszej rzeszy społeczeństwa.

Następny Post

Wróżby z różnych kart

Wróżenie z kart dla zwykłych śmiertelników kojarzy się tylko i wyłącznie z Tarotem. Tylko osoby zajmujące się jasnowidzeniem lub ich klienci zdają sobie sprawę, że istnieje tysiące rodzajów kart do wróżbiarstwa. Weźmy na początek samego Tarota. Nie da się dokładnie określić daty jego powstania. Szacunkowo określa się, że pierwsi tarociści […]
wrozby z roznych kart