Wiara w moc czarów

wiara w czary

Wróżenie kojarzy się nam zapewne z zabawą w stylu lania wosku w Andrzejki. W większości przypadków traktujemy to z przymrużeniem oka. Nie dajemy wiary w te przepowiednie. Część ludzi jednak mocno wierzy, że takie przepowiednie się sprawdzają. Zdania na ten temat są podzielone. Ale czy zdajemy sobie sprawę, że czary i wróżby mają także swoją tajemną, bardziej mroczną stronę. Większości z nas kojarzą się z zabawą. Czasem jednak nie mają z tym nic wspólnego. Szczególnie mocno da się to zauważyć jeżeli prześledzimy historię europy i świata.

Magia, czary i zabobony miały wielki wpływ na życie ludzi jeszcze kilka wieków temu. Szamani i czarownicy w ludach afrykańskich po dziś dzień postrzegani są jako najważniejsi w plemieniu. Wynika to może z nieświadomości a może wręcz ciemnoty ludzi.

Często śmiejemy się patrząc jak bardzo takie czary, czy przepowiednie determinują życie innych ludzi. Nie zastanawiamy się że może gdybyśmy urodzili się w innym miejscu i innym czasie my również bylibyśmy ślepo zapatrzeni w te obrządki. W dawnych czasach szaman, czarownik był niemalże wyrocznią. Mógł sprowadzić na człowieka chwałę i poklask innych, ale równie dobrze mógł doprowadzić do śmierci. Wiara w moc czarów była tak wielka, iż przyćmiewała zdrowy rozsądek.

Rozwój cywilizacji i większa świadomość ludzi zepchnęły czarowników i wróżbitów na margines. Nie mają oni w chwili obecnej tak wielkiego wpływu na ludzi. Czarowanie i wróżenie pozostało jedynie w formie zabawy. Może to i dobrze jeżeli zastanowić się nad tym ile cierpienia w przeszłości przyniosło setkom tysięcy ludzi.

Następny Post

Ezoteryka znaczenie

Ezoteryka to tzw. wiedza tajemna – nie każdy ma o niej pojęcie i pewnie nie każdemu chętnemu przyjdzie poznać jej tajniki. Są one przeznaczone tylko dla uprzywilejowanych lub doświadczonych osób. Ta niezwykła dziedzina jest często związana z religią lub kultem. Niemal każde wyznanie dysponuje jednostkami, które w sposób silniejszy i […]
ezoteryka znaczenie