Popularne senniki

popularne senniki

Czasami, gdy śni nam się coś niezwykłego jesteśmy przekonani, że taki sen musi coś oznaczać. Tak uważali już zapewne ludzie pierwotni. Marzenia senne, tak jak narkotyczne wizje szamana, musiały być jakąś zapowiedzią przyszłości. Dlatego w kulturach starożytnych, bardzo poważnie traktujących przepowiadanie przyszłych wydarzeń, ułożono senniki. Na podstawie doświadczeń wielu pokoleń, zaczęto spisywać, jakie elementy snu mają jakie znaczenie, co symbolizują i w efekcie co można z nich wywróżyć.

Najbardziej znanym sennikiem jest dziś sennik egipski. Niektórzy wierzą, że interpretację snów przejęli Egipcjanie z legendarnej wyspy Atlantydy. To w ich oczach bardzo podnosi wartość interpretacji tego sennika. Oczywiście, jeżeli ktoś wierzy w znaczenie sennej symboliki, a przepowiednie z sennika egipskiego mu się sprawdzają nie musi dorabiać dodatkowych tysięcy lat swojemu źródłu wiedzy.

Oprócz egipskiego popularne są jeszcze senniki babiloński, żydowski (zawierający elementy kabały), arabski. Z odleglejszych kulturowo, ale także popularnych jest też sennik chiński. Interpretacja symboliki sennej była najbardziej popularna, jako sposób przewidywania przyszłości, w kulturach bliskiego wschodu. Ma to swoje odzwierciedlenie nawet w Biblii, która przecież pochodzi z tego kręgu kulturowego. Najbardziej znanym przykładem jest słynna interpretacja snów faraona przez Józefa. W snach postacie biblijne otrzymują też informacje od Boga (np. słynna drabina do nieba, która przyśniła się Jakubowi).

Współcześnie najczęściej stykamy się z sennikami wykorzystującymi po trochu wszystkich starożytnych i mniej starożytnych interpretacji. Można je przede wszystkim znaleźć na niezliczonych stronach internetowych. Oprócz starej symboliki uwzględniają one osiągnięcia psychologii, co nadaje im nieco bardziej naukowego charakteru

Następny Post

Czy wróżby i wróżki są potrzebne

Na pytanie czy wróżby i wróżki są potrzebne można odpowiedzieć w zasadzie jednym zdaniem. Gdyby społeczeństwo nie odczuwało potrzeby ich istnienia, całkowicie by się o nich zapomniało i włożyło między bajki. Jednak uwielbiamy czytać horoskopy, w lotka obstawiamy liczby z ciasteczka chińskiego, stawiamy sobie Tarota i sprawdzamy, czy pasujemy do […]
wrozby i wrozki